Stöd Sveriges Kyrkosångsförbund

På söndag, Jungfru Marie bebådelsedag, delas kollekten i Svenska kyrkans alla församlingar lika mellan Sveriges Kyrkosångsförbunds barn- och ungdomsverksamhet och Svenska Kyrkans Unga. Fjolårets kollektintäkter till vårt förbund var betydligt lägre än tidigare år och vi vädjar därför om en rik kollekt denna dag för att kunna fortsätta vår verksamhet med att stödja Svenska kyrkans körliv.

Det går bra att swisha kollekt till sin egen församling och det går också bra att skicka en gåva direkt till Sveriges Kyrkosångsförbund. Antingen via swish 123 084 5222 eller på bankgiro 880-0617. Skicka pengar direkt till Sveriges Kyrkosångsförbund går givetvis att göra när som helst under året.

Ladda ner kollektcirkulär

Ett annat sätt att stödja förbundets verksamhet är att prenumerera på tidningen Kyrkokörjournalen. Prenumerera till dig själv eller kanske hela din kör. 

2021-03-18
Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.