Nästa år i Solesmes

I september 2019 blir det en ny kurs i liturgik i benediktinerklostret Abbaye Saint Pierre-de-Solesmes ca 17 mil sydväst om Paris och redan nu går det att anmäla sig. Kursen erbjuder fortbildning, retreat och fördjupning. Ledare för kursen som ges vartannat år är Carl Sjögren, domprost i Skara, och musikdirektör Berit Larsson, Göteborg. 

Studenterbjudande! Kyrkosångsförbundet står för hela kurskostnaden (inte reskostnaderna) för två teologistuderande och två studerande vid någon av musikhögskolorna i landet. Ange om du är teologi- eller musikerstuderande i din anmälan!

Sista anmälningsdag är 19 april 2019, men det är först till kvarn som gäller. 

Informations- och anmälningsfolder

2018-08-06
Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.