Folkhälsomyndigheten om körsång

Folkhälsomyndigheten har nu publicerat rekommendationer om körsång på sin hemsida. Med bland annat stort avstånd, god handhygien, mindre grupper och individuella noter går det att upprätthålla en körverksamhet även under coronapandemin. Rekommendationen är att hålla verksamheten utomhus om möjligt, annars i en ordentligt stor, väl ventilerad lokal – något som Svenska kyrkan generellt har gott om. 

Körverksamhet för personer som är 70 år och äldre eller som tillhör en riskgrupp bör helst undvikas om den inte sker digitalt, skriver myndigheten, men ger samtidigt en öppning även för sådan. Det gäller då att körsången sker utomhus eller i mycket stora och välventilerade lokaler med stort avstånd, i små grupper där alla tillhör ungefär samma ålder och inte utsätter sig för smittorisk i samhället i övrigt. 

Läs alla rekommendationer på Folhälsomyndighetens egen sida

 

2020-08-13
Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.