Ida Fahl vann tonsättartävling

Nu är Sveriges Kyrkosångsförbunds tonsättartävling avgjord. Tävlingen handlade om att få fram ny körmusik för kyrkoåret och de tre vinnande bidragen kommer att framföras under Vuxenkörfest 2021 i Halmstad och Umeå.

Förstapris vanns av Ida Fahl, organist i Förlösa-Kläckeberga församling utanför Kalmar. Hennes vinnarkörsång heter Jag sjunger om din storhet och är skriven för SA eller SATB och orgel. Texten kommer från Psaltarpsalm 145:1–7, som läses andra söndagen i påsktiden.

Andra pris gick till Agneta Sköld, tidigare domkyrkoorganist i Västerås domkyrka. Natten skall vika heter hennes stycke för SATB a cappella. Det är skrivet för julnatten till texten från Jesaja 9:1–2.

Bakom tredje pris står flöjtisten Christina Varenius, Linghem. Hennes stycke, Vilket djup av rikedom, är skrivet för SSA och piano. Texten är en av episteltexterna till Heliga Trefaldighets dag, Rom 1:33-36.

2020-06-04
Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.