Ida Fahl vann tonsättartävling

Nu är Sveriges Kyrkosångsförbunds tonsättartävling avgjord. Tävlingen handlade om att få fram ny körmusik för kyrkoåret och de tre vinnande bidragen kommer att framföras under Vuxenkörfest 2021 i Halmstad och Umeå.

Förstapris vanns av Ida Fahl, organist i Förlösa-Kläckeberga församling utanför Kalmar. Hennes vinnarkörsång heter Jag sjunger om din storhet och är skriven för SA eller SATB och orgel. Texten kommer från Psaltarpsalm 145:1–7, som läses andra söndagen i påsktiden.

Andra pris gick till Agneta Sköld, tidigare domkyrkoorganist i Västerås domkyrka. Natten skall vika heter hennes stycke för SATB a cappella. Det är skrivet för julnatten till texten från Jesaja 9:1–2.

Bakom tredje pris står flöjtisten Christina Varenius, Linghem. Hennes stycke, Vilket djup av rikedom, är skrivet för SSA och piano. Texten är en av episteltexterna till Heliga Trefaldighets dag, Rom 1:33-36.

2020-06-04
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.