Öppet brev om kyrkohandboksförslaget

870 personer har skrivit under ett öppet brev om kyrkohandboksförslaget till biskopsmötet och kyrkostyrelsen.

Läs brevet

Sveriges Kyrkosångsförbund är en av fem musikorganisationer som har skrivit under det öppna brevet. Brevet har också undertecknats av omkring 870 personer med intresse för Svenska kyrkans musikliv.

I brevet står bland annat följande: "Detta brev är en vädjan till er biskopar och företrädare för nomineringsgrupperna att bjuda in till ett direkt samråd i denna för många av oss avgörande fråga. Vi behöver diskutera nya arbetsformer om den liturgiska musiken även fortsättningsvis ska regleras i en gemensam handbok. Det bör vara en självklar utgångspunkt att musiker har huvudansvaret för att utforma och leda arbetet med musik samt att behov av experter förankras i dialog med musikaliska intresseorganisationer inom såväl som utanför Svenska kyrkan." 

2014-09-23
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.