Anmälan öppen till körledarkurser

Nu är anmälan öppen till sommarens dirigent- och körledarkurser som planeras äga rum i Malm 9–15 augusti.
Informationsfolder
Läs mer och anmäl dig via Körcentrum Syds hemsida.

Följande kurser planeras:
A: Dirigering elementär – Lärare: Mikael Wedar
B: Dirigering fortsättning – Lärare: Mats Nilsson
C: Master Class – Lärare: Josep Vila
D: Barnkörledning – Lärare: Pelle Olofson
L: Anti Aging för rösten – Lärare: Susanne Carlström

Vid tidpunkten för att anmälningsförfarandet öppnar, bedöms smittläget fortfarande som högt. Kursledningen följer utvecklingen och kommer givetvis följa de restriktioner och rekommendationer som gäller. Invänta bekräftelse på att kursen blir av innan du bokar din resa. Om vi tvingas ställa in kurserna meddelas detta i god tid. Självklart faktureras då inte någon anmälningsavgift. Upplägget för kurserna är redan anpassat och vi tar emot färre antal deltagare än vanligt. 

Huvudarrangörer är Körcentrum Syd och Sveriges Körförbund. Medarrangörer är Sveriges Kyrkosångsförbund, Föreningen Sveriges Körledare, UNGiKÖR, Musik i Syd, SENSUS och Musikhögskolan i Malmö. 

 

2021-03-15
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.