Körsången lyfte Landskyrkan

Strålande solsken och vackert klingande körsång fyllde Skellefteå i helgen. Omkring 270 körsångare från Malmö i söder till Boden i norr sjöng tillsammans i helgen när Riksfest 2012 avslutades i ett färgsprakande Skellefteå. En blandad repertoar med bland annat Bachkoraler med nyskrivna texter och nya kompositioner av Sven-David Sandström till gamla psaltartexter framfördes under lördagskvällens musikgudstjänst. I söndagens festhögmässa gjordes Mässa i presens, nyskriven för Riksfest 2012 av Tomas Boström och Johan Lindström. Skellefteåfesten var den tredje och sista av årets tre riksfester. Nu inleds planeringen för 2015 års riksfester.

2012-09-24
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.