Gör din röst hörd

Den 16 april varje år firas Världsröstdagen. Bakom det svenska deltagandet står Ideella Föreningen World Voice, som samlar ett antal röstengagerade verksamheter och personer.Eftersom datumet i år är Påskdagen är det många som väljer att förlägga sina evenemang före eller efter påsk.

Vill du vara med i firandet? Ägna då en stunds uppmärksamhet åt rösten som uttrycksmedel, till exempel med en kort flashmob, en sjungning på torget eller vid butikerna, en öppen repetition, en enkel konsert. 

På detta enkla sätt ingår vi i en världsvid gemenskap som markerar ”Share Your Voice” (temat för 2017). Alla röstevenemang från ett 60-tal länder från alla kontinenter samlas på den globala sajten för World Voice Day. På den svenska webbplatsen för Världsröstdagen finns en del material om rösten, logotyper att ladda ned – och ett quiz.

2017-03-31
Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.