Förlängd anmälningstid körledarkurs

Sveriges Kyrkosångsförbunds och Sensus startar en nybörjarkurs i körledning. Anmälningstiden har gått ut, men är du intresserad kan det fortfarande gå att haka på, kontakta erik.kraft.fangstrom@sensus.se. Målgruppen är erfarna körsångare som vill prova på att leda kör för att kunna hoppa in för körledaren exempelvis vid sjukdom eller gudstjänstsång i mindre ensembler. Kursen äger rum i Umeå. Första träffen är 27 januari, de övriga 2–3 mars och 16 mars. Innehållet är bland annat ensembleledning, röstvård och ledarskap, och varje deltagare ska ha en mentor på hemmaplan. Kursens huvudledare är Jonas Östlund, övningskör är Umeå stads Motettkör. Kursavgift för medlemmar i Sensus och Sveriges Kyrkosångsförbund 1500 kronor, för övriga 2000 kronor. 

Kursen är ett pilotprojekt med Norrland som bas. Om det faller väl ut är tanken att det ska kunna spridas i landet.

Mer information och anmälan

 

2023-12-04
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.