Körsångens dag 3 september

Välkommen att fira Körsångens Dag 2022! Kraftsamla för körsången och visa att vi är många som ägnar oss åt denna välmåendebringande aktivitet. Flera körförbund har gått samman för att fira Körsångens dag 3 september 2022 – första helgen i september.

Många körer medverkade redan förra året, på den första Körsångens dag, genom egna inslag i sociala medier, film och i livestreamade körmaraton. I år växer Körsångens dag genom att fem körorganisationer sluter upp bakom det som i fjol var Sveriges Körförbunds satsning. 

– Vi ser fram emot att med gemensamma krafter arbeta för att synliggöra körsång med alla dess fördelar och hälsofrämjande effekter, säger förbunden i ett gemensamt uttalande.

2022-06-27
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.