Lindströmstipendiet till Helene Stensgård Larsson

2017 års Lindströmstipendium tilldelas Helene Stensgård Larsson, kyrkomusiker i Vasa församling, Göteborg. Stipendiet delades ut under Sveriges Kyrkosångsförbunds förbundsstämma i Norrköping 17 november.

Lindströmstipendiet på 10 000 kronor delas ut till minne av kyrkomusikern Curt Lindström, till kyrkomusiker, som genom brobyggande musikarbete i Kristi Kyrka väl förvaltar sin gåva "Gud till ära och församlingen till uppbyggelse". Helene Stensgård Larsson är den elfte stipendiaten.

Motivering till årets Lindströmstipendium:
Helene Stensgård Larsson är en kyrkomusiker som lever kyrkans liv och är väl förtrogen med kyrkans musik. Helenes arbete präglas av en liturgisk medvetenhet som är smittande i sin riktning mot gudstjänsten. Detta kommer inte minst till uttryck i hennes möten med människor utan erfarenhet av vare sig körsång eller kyrkan och hon visar en god förmåga att leda andra människor in i kyrkans liv.

2017-11-17
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.