Anti-aging nytt spår i Malmö

Sveriges Kyrkosångsförbunds tidigare nationella körpedagog Birgitta Rosenquist Brorson kommer att vara lärare för barnkörledarspåret på årets dirigent- och körledarkurser i Malmö 12–18 augusti. Ett helt nytt kursspår för i år är Anti-aging som leds av Susanne Carlström. 
Övriga kursspår är A grundnivå med Agneta Sköld, B fortsättningsnivå med Mats Nilsson, C avancerad nivå med Erik Westberg samt komposition och arrangering med Claes-Bertil Nilsson och Ulrika Emanuelsson.
Dirigent- och körledarkurserna arrangeras av Körcentrum Syd och Sveriges Körförbund. Medarrangörer är Sveriges Kyrkosångsförbund, Föreningen Sveriges Körledare, UNGiKÖR, Musik i Syd, SENSUS och Musikhögskolan i Malmö.
Anmälan till kurserna öppnar i mitten av februari. 

2019-01-21
Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.