Lindströmstipendiet till Birgitta Landgren

Birgitta Landgren, kyrkomusiker i Stensjökyrkan i Mölndal, har tilldelats 2021 års stipendium från Curt Lindströms minnesfond. Hon har verkat i Stensjökyrkan i 40 år och leder bland annat sex körer– barnkörer, ungdomskör och vuxenkörer. 

Motiveringen lyder: Birgitta Landgren är en utomordentligt skicklig och hängiven kyrkomusiker som i flera decennier troget tjänat Stensjöns församling med sin musikaliska talang. Med en glödande entusiasm har hon fostrat barn och ungdomar in i trons värld med hjälp av kyrkomusiken. Hon engagerar sina körsångare, unga som gamla, i församlingens evangelisationsarbete, både genom att låta dem leda församlingens lovsång i gudstjänsterna och genom att sända dem ut i uppsökande verksamhet bland församlingsborna. Hon låter sina korister sjunga brett ur kyrkans sångskatt och ger dem glädjen att upptäcka den fantastiska rikedom som kyrkan äger i sin lovsång till Gud. Birgitta är ett lysande exempel på brobyggande musikarbete i Kristi Kyrka och hon förvaltar väl sin gåva, Gud till ära och församlingen till uppbyggelse.

Stipendiet delas ut till minne av kyrkomusikern Curt Lindström (1946–1987). Birgitta Landgren är den 13:e stipendiaten och hon fick ta emot utmärkelsen under Sveriges Kyrkosångsförbunds förbundsstämma i Höör den 12 november. Stipendiesumman är på 10 000 kronor. En längre intervju med Birgitta publiceras i tidningen Kyrkokörjournalen som kommer i början av december.

2021-11-15
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.