Nytt koncept för ungdomskörfest

Under 2021 och 2022 för vi ihop två ungdomskörfester till en helhet med två fristående delar. Det blir ingen fysisk ungdomskörfest i Jönköping i höst, men däremot kan alla ungdomskörer som vill delta från sina respektive hemorter. Kostnaden är 500 kr per kör.

Anmälan görs i augusti, körledaren deltar sedan på en digital körledarträff under september månad och hela kören är med den 9 oktober, cirkatider 10–15. Förhoppningsvis kan hela kören samlas men om samhällsläget inte tillåter det går det också att vara med enskilt. Delar av dagen sker via Zoom. Genomgång av upplägget sker under körledarträffen i september.

Målet med kördagen 9 oktober är att deltagande körer dels ska repetera och spela in en nyskriven sång, dels komma med förslag på repertoar inför ungdomskörfesten som kommer att äga rum i Jönköping nästa år. Datum för denna är ännu inte klart.

Temat för Ungdomskörfest 2021-2022 bygger på den helg då del 1 äger rum: dagen efter är tacksägelsedagen. Temat är således tacksamhet. Arrangörer är Sveriges Kyrkosångsförbund, Svenska kyrkan Jönköping och Sensus studieförbund.

Om du har frågor, kontakta projektledare Marita Sköldberg, 070-2122166.

2021-03-22
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.