Lindströmstipendiet till Rolf-Åke Fält

Rolf-Åke Fält, under närmare 40 år kyrkomusiker i Carl Johans församling i Göteborg, har tilldelats 2023 års stipendium från Curt Lindströms minnesfond. 

Motiveringen lyder:
Rolf-Åke Fält har i nästan fyra decennier tjänat Carl Johans församling i Göteborg med uthållighet, hängivenhet och stor yrkesskicklighet. 
Han har värnat om både tradition och förnyelse och gett såväl körsångare som övriga i församlingen möjlighet att lära känna flera olika musikaliska uttryckssätt i gudstjänstlivet. Psalmsången i gudstjänsten har stärkts av Rolf-Åkes djupa kunskap om både musik och text. 
Hans hängivenhet har smittat av sig på körsångare och fått dem att själva ställa sig till förfogande i kyrkans tjänst. Han har varit en viktig länk till kontakten med de oerfarna gudstjänstdeltagarna, inte minst i samband med dop, vigsel och begravning. 
Rolf-Åke har på ett tydligt och föredömligt sätt kopplat samman sin musiktjänst med kyrkans uppdrag att stärka tron i församlingen och att evangelisera i världen. Rolf-Åke Fält är ett lysande exempel på brobyggande musikarbete i Kristi kyrka och han förvaltar väl sin gåva, ”Gud till ära och församlingen till uppbyggelse”.

Stipendiet delas ut till minne av kyrkomusikern Curt Lindström (1946–1987). Rolf-Åke Fält är den 14:e stipendiaten och han fick ta emot utmärkelsen under Sveriges Kyrkosångsförbunds förbundsstämma i Höör den 10 november. Stipendiesumman är på 9 000 kronor. En längre intervju med Rolf-Åke publiceras i tidningen Kyrkokörjournalen som kommer i mitten av december. I somras gick han i pension från sin tjänst i Carl Johans församling. Numera hoppar han då och då in som vikarie i gudstjänster i olika kyrkor.

2023-11-14
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.