Inställda Dirigent- och körledarkurser

Ledningsgruppen för dirigent- och körledarkurserna beslutade 11 maj 2020 att ställa in samtliga kurser som skulle ägt rum i Malmö 10–15 augusti 2020. Detta är med anledning av den pågående coronapandemin. Våra organisationer är samfällt inställda på att arbeta vidare för att våra efterfrågade och uppskattade kurser ska återkomma 9–15 augusti 2021 på Musikhögskolan i Malmö. Håll utkik på våra hemsidor efter aktuell information!

Vi är väldigt ledsna över att den rådande situationen har tvingat fram detta beslut, men hoppas att läget stabiliserar sig så snart som möjligt, såväl i körlivet som i hela samhället.

Om du har frågor kring de inställda kurserna, vänligen kontakta maria.videll@korcentrumsyd.lu.se

Ledningsgruppen för Dirigent- och körledarkurserna:

Körcentrum Syd - Lena Ekman Frisk

Föreningen Sveriges Körledare - Kerstin Börjeson

Sensus riksförbund - Lisa Carr

Sveriges kyrkosångsförbund - Marie Englund Hyllstam

Sveriges körförbund - Karin Eklundh

UNGiKÖR - Lotta Wilund

2020-05-18
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.