Sjungande barn-samtalen fortsätter

Även nästa år blir det samtal om sjungande barn i Sveriges Kyrkosångsförbunds och Sensus regi. Samtalsforum om sjungande barn är ett digitalt personalrum om sång, barn och församling och äger rum på olika veckodagar ungefär en gång i månaden, alltid kl 10–11.15. En talare medverkar varje gång och det blir också samtal i mindre grupper. Samtalen har pågått sedan i våras och fortsätter även nästa år. Fastställda datum är 25 januari, 24 februari, 22 mars och 28 april.

2021 års sista sjungande barn-samtal äger rum 18 november, då med Susanne Rydén, preses i Kungliga Musikaliska Akademien som talare. Anmäl dig här

Inom ramen för arbetet med sjungande barn gjordes i våras också en argumentationsguide för barn- och ungdomskörer. 

2021-11-09
Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.