Sjungande barn-samtalen fortsätter

Även nästa år blir det samtal om sjungande barn i Sveriges Kyrkosångsförbunds och Sensus regi. Samtalsforum om sjungande barn är ett digitalt personalrum om sång, barn och församling och äger rum på olika veckodagar ungefär en gång i månaden, alltid kl 10–11.15. En talare medverkar varje gång och det blir också samtal i mindre grupper. Samtalen har pågått sedan i våras och fortsätter även nästa år. Fastställda datum är 25 januari, 24 februari, 22 mars och 28 april.

2021 års sista sjungande barn-samtal äger rum 18 november, då med Susanne Rydén, preses i Kungliga Musikaliska Akademien som talare. Anmäl dig här

Inom ramen för arbetet med sjungande barn gjordes i våras också en argumentationsguide för barn- och ungdomskörer. 

2021-11-09
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.