Sista chansen Malmökurser

Den 17 maj stänger anmälan för årets körledarkurser i Malmö. Det finns fortfarande gott om platser kvar till barn- och ungdomskörspåren. Så skynda att anmäla dig!

Flera körorganisationer samarbetar om de årliga dirigent- och körledarkurserna i på Musikhögskolan i Malmö. Årets nyheter är att det är två nivåer på barnkörkursen samt att det förutom ungdomskörledarkursen finns en kurs för unga körsångare 16-25 år.

Här är samtliga kursspår:

A. Dirigentkurs elementär med Anton Leanderson-Andréas

B. Dirigentkurs fortsättning med David Lundblad

C. Master Class med Krista Audere

D. Barnkörledning (4–13 år)
1) Nivå 1 med Stina Wennberg
2) Nivå 2 med Anna Rosén 

M.1 Ungdomskörledning (13–25 år) med Ida Rosén Hamrå
M.2 Spetskurs i körsång och ledarskap för körsångare 16–25 år
Deltagarna ingår även som övningskör för kursspår M.1

Mer information och anmälan
Informationsfolder för nedladdning

 

2023-05-15
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.