Kunglig medalj till Håkanson

Ragnar Håkanson, kyrkomusiker, socionom, körforskare och en av författarna till körinventeringsboken Vi älskar att sjunga, har idag förlänats den kungliga medaljen Litteris et Artibus för "framstående konstnärliga insatser som musiker och främjare av den svenska kyrkomusiken". Ytterligare sju personer har idag fått samma utmärkelse, däribland artisterna Lena Philipsson och Magnus Uggla.

Litteris et Artibus instiftades 1853 av kronprins Carl (XV). Litteris et Artibus är latin och betyder vetenskap och konst. Medaljen utdelas för framstående konstnärliga insatser inom främst musik, scenisk framställning och litteratur. Utdelningen ska ske av kung Carl XVI Gustaf på kungliga slottet, men är framskjuten på obestämd tid.

 

2021-01-28
Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.