Onlineworkshop med Schultze och Clayton-White

Under rubriken "Kören som växtplats" bjuder Lunds stift, Sensus studieförbund, Sveriges Kyrkosångsförbund, Soulful Music och Svenska Gospelverkstaden den 16 november in till en eftermiddag då vi låter oss inspireras och utmanas av frågor som rör musikens, ledarens och körens roll i våra församlingar. Vi kommer att beröra vad vi kan göra i den rådande situationen men fokus ligger på körens betydelse i ett större och längre perspektiv.

Christian Schultze och Diane Clayton-White är två genomtänkta och genommusikaliska personligheter som med sina olika bakgrunder kommer att ge en berikande helhet. Dagen introduceras och hålls samman av körledare och initiativtagare Jonas Engström. Boken Vi älskar att sjunga! som är resultatet av Sveriges Kyrkosångsförbunds tvååriga inventeringsarbete kommer också att presenteras.

Program 16 november:
13.30 Välkommen och introduktion av Vi älskar att sjunga!
14.00 Kyrkokören - är det diakoni, mission eller undervisning? Christian Schultze, organist och körledare i St Johannes kyrka, Malmö 
15.00 Digitalt fika och samtal i smågrupper
15.30 The choir – A place to grow. Diane Clayton-White, tidigare körledare i Andraé Crouchs kyrka, doktor i komposition, vocal consultant
16.30 Avslutning och öppet för frågor för dem som vill stanna
17.00 Slut

Detaljerad information och anmälan
Anmälan senast 13 november garanterar plats. Kostnaden 200:- faktureras av Sensus.

2020-10-16
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.