Onlineworkshop med Schultze och Clayton-White

Under rubriken "Kören som växtplats" bjuder Lunds stift, Sensus studieförbund, Sveriges Kyrkosångsförbund, Soulful Music och Svenska Gospelverkstaden den 16 november in till en eftermiddag då vi låter oss inspireras och utmanas av frågor som rör musikens, ledarens och körens roll i våra församlingar. Vi kommer att beröra vad vi kan göra i den rådande situationen men fokus ligger på körens betydelse i ett större och längre perspektiv.

Christian Schultze och Diane Clayton-White är två genomtänkta och genommusikaliska personligheter som med sina olika bakgrunder kommer att ge en berikande helhet. Dagen introduceras och hålls samman av körledare och initiativtagare Jonas Engström. Boken Vi älskar att sjunga! som är resultatet av Sveriges Kyrkosångsförbunds tvååriga inventeringsarbete kommer också att presenteras.

Program 16 november:
13.30 Välkommen och introduktion av Vi älskar att sjunga!
14.00 Kyrkokören - är det diakoni, mission eller undervisning? Christian Schultze, organist och körledare i St Johannes kyrka, Malmö 
15.00 Digitalt fika och samtal i smågrupper
15.30 The choir – A place to grow. Diane Clayton-White, tidigare körledare i Andraé Crouchs kyrka, doktor i komposition, vocal consultant
16.30 Avslutning och öppet för frågor för dem som vill stanna
17.00 Slut

Detaljerad information och anmälan
Anmälan senast 13 november garanterar plats. Kostnaden 200:- faktureras av Sensus.

2020-10-16
Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.