GODA NYHETER till alla körsångare!

Folkhälsomyndigheten meddelar: Från och med den 1 september gäller samma rekommendationer för kör- musik- och orkesterverksamhet som för övriga fritidsaktiviteter och verksamheter.

Läs här: Kör-, musik- och orkesterverksamhet under covid-19 — Folkhälsomyndigheten (folkhalsomyndigheten.se) 

- Särregleringen för körsång hävs från och med idag den 1 september. Samma rekommendationer gäller nu för körsången, som för samhället i övrigt. 

- Anledningen till att särregleringen hävs är att det allmänna vaccinationsläget är gott. 

- Varje verksamhet ska göra en egen riskbedömning utifrån den egna verksamhetens förutsättningar.

- Tvåmetersregeln hävs. Samma rekommendationer om avstånd gäller för körverksamhet som i samhället i övrigt. 

- Max 300 i publik gäller tills annat anges. Deltagare/artister/korister är icke medräknade i detta antal.

- I gudstjänstsammanhang rekommenderas 1 meter mellan besökare/sällskap av besökare. Ett sällskap är max 8 personer.

- Det finns ingen lag som kan reglera huruvida en medlem som inte är vaccinerad får delta i verksamheten eller inte. Det betyder att körens medlemmar i laglig bemärkelse inte måste vara fullvaccinerade för att få delta i verksamheten. 

Njut av att sjunga tillsammans igen!

2021-09-01
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.