Pris till Carlshamre och Kjellin

Anna Kjellin har tilldelats årets Lindströmstipendium och Reibjörn Carlshamre har fått det allra sista Aulénpriset 

Under SKsf:s förbundsstämma i Västerås 6 november delades två priser ut. 2015 års Aulénpris – det allra sista, då pengarna i fonden nu är slut – gick till domkyrkoorganist Reibjörn Carlshamre, Skara, och Lindströmstipendiet gick till Anna Kjellin, kyrkomusiker i Falun. 

Motiveringen för Aulénpriset:
Reibjörn Carlshamre har under devisen ”Andra komponerar – jag bara hittar på!” visat vikten av en kyrkomusikers och körledares eget arrangerande och notskrivande, för sina egna behov. Reibjörn skriver för rörelsen – för kyrkosångarna, vare sig de är enbart kvinnor, enbart män, 10 eller 40 korister. Vår store föregångare, Johann Sebastian Bach, gjorde så – skrev för sina behov. Detta är ett arbete värt att uppmuntras, och – skicka inte varje alster till notförlagen!

Motiveringen för Lindströmstipendiet:
Anna Kjellin är en kyrkomusiker med stor och bred kompetens som vågar tänka nytt och spännande i körarbetet. Hon har också kunskaper på arbetsområden som normalt inte hör till kyrkomusikerns. Hennes förmåga att planera och genomföra arbetsuppgifter med intresse, framåtanda och högt tempo kan intygas av många, i församling, pastorat, kontrakt och stift.

2015-11-12
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.