Karin Runow får Aulénpriset

 Karin Runow, kyrkomusiker i Sollentuna, får 2011 års Aulénpris för sitt målmedvetna arbete med barnkörer och framför allt för sina många sånger,  musikaler och den mässa hon har komponerat för barn.

 Hela motiveringen finns sist i denna text.
 Gustaf Auléns prisfond instiftades 1962 i samband med biskop Gustaf Auléns 80-årsdag. Dess ändamål är att genom att dela ut en prissumma  belöna den som "gjort särskilt goda insatser i fråga om nykomposition av sakral körmusik eller på annat framstående sätt främjat kyrklig  körverksamhet". Fonden förvaltas av Sveriges Kyrkosångsförbund, som också utser pristagaren. Priset delas ut vartannat år i samband med SKsf:s  förbundsstämma. Karin Runow tar emot priset i Stockholm den 28 oktober. Bland tidigare pristagare finns Eric Ericson, Sven-David Sandström,  Jerker Leijon och Agneta Sköld.

Ytterligare ett pris delas ut under SKsf:s förbundsstämma. Håkan Alinder, kyrkomusiker, körledare och tonsättare i Vreta Kloster, har utsetts till 2011 års Lindström-stipendiat. Stipendiet delas ut till minne av kyrkomusikern Curt Lindström till den kyrkomusiker "som genom brobyggande musikarbete i Kristi Kyrka väl förvaltar sin gåva "Gud till ära och församlingen till uppbyggelse" (Kol 3:16)". Sveriges Kyrkosångsförbund är en av huvudmännen i fonden. 

Hela motiveringen till valet av Aulénpristagare:
Som Aulénpristagare 2011 utser vi Karin Runow, körledare och tonsättare, Sollentuna. 
Karin Runow har under många år varit verksam som körledare och inspiratör i Sollentuna Gospel, och har också arbetat målmedvetet med gospel för barn. Mest känd för barnkörledare är Karin för sina många sånger och sina musikaler, bl.a. Ängel utan vingar och Ogräs i rabatten. Hon har även skrivit en genomkomponerad mässa tänkt för barn, och skrivit både text och musik.
Hennes musik präglas av sångglädje, med lång erfarenhet av hur barns röster fungerar, hennes texter visar god insikt i barns tänkande och har en begriplig teologi. Karin är en ovanligt begåvad komponerande musikant, och är väl förtjänt av den uppmärksamhet som detta pris kan ge.

2011-10-21
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.