Körjournalens ledare

I den allra sista Kyrkokörjournalen skriver Per Larsson ledare

Sången fortsätter alltid

Tråkigt att detta måste vara det sista numret av Kyrkokörjournalen. Ekonomiska skäl bland annat i form av minskade ollekter några år, lägre statsbidrag, färre prenumeranter på tidningen, har tvingat styrelsen att besluta avsluta epoken med nuvarande tidning som kontaktorgan för Sveriges Kyrkosångsförbund i alla dess förgreningar. Jag fick och läste nyligen skriften inför förbundets 50-årsjubileum 1975. Läste att det konstituerande sammanträdet vid förbundets start 27 januari 1925 beslöt ställa en fråga till Linköpings stifts kyrkosångsförbund som då funnits ett år. De hade ett 4-sidigt häfte som kostade 20 öre och skulle komma ut ”när så är behövligt” – det blev en gång. Frågan att ställa var om skriften kunde få bli förbundets ”korrespondensblad” med diverse innehåll? Från 1926 blev skriften ett regelbundet utgivet ”Organ för Sveriges Kyrkosångsförbund”. Så har den varit i skiftande former, liksom tider utan. Som ”Kyrkokörjournalen” med nystart sedan 1990 med Anki Lindström Larsson som redaktör. Nuvarande redaktör Marita Sköldberg har gjort en läsvärd, bra och informativ tidning. I detta nummer bland annat om den viktiga satsningen för ungdomskörer – SKUR.

Men förbundet informerar för dig också på hemsidan www.sjungikyrkan.se, på sociala medier genom Facebook: ”Sveriges Kyrkosångsförbund” eller Instagram: ”sverigeskyrkosangsforbund”. Styrelsen funderar nu ivrigt vidare på våra informationsvägar. Så är det nu och trots det fortsätter alltid sång. Det sjungs i körerna för det ”är påsk på jorden”, eller ”pingstens ljuva tid”. Vårkonserterna står som spön i backen, trevliga spön. Och utanför kyrkan, församlingshemmet, hembygdsstugan eller var du än är i naturen sjungs det för fullt – fågelsången! En tid jag som pensionär nu får större möjlighet att vara i. På lördag 18 maj sänder Sveriges Radio P1 ”Fågelsångsnatten”,från midnatt till 8.00 lördag morgon. Förra året föreslog min fru en egen Fågelsångsnatt i våra bygder samtidigt med P1. Jag ser fram emot att i år igen i det mörka före gryningen höra ”en koltrast som sjunger timmen innan gryningen”. Med den inleds en dags fågelsång. Jag vet att det handlar om att försvara revir, men njutbart är det ändå i våra öron.

Kanhända har någon hört mig nämna författaren Maya Angelous: ”En fågel sjunger inte för att den har ett svar, den sjunger för att den har en sång”. Du körsångare kanske upplever att en körsång ibland mest ger frågetecken, men du sjunger ändå. Småningom når ord och ton innanför. Hjärtats nyckel heter ju sång. Tack du körsångare och du körledare för att ni sjunger, ni har en sång! Kyrkokörjournalen må tystna, men körsången gör det aldrig. Fortsätt sjung och lyssna, det är ett av många sätt att ”ta emot vad Gud har att ge”, i körsång såväl som fågelsång!

På gång i Skara domkyrkoförsamling
Åsa Nyberg är sen 1 april ny domkyrkoorganist med fortsatt inriktning på barns och ungas körsång. Annika Lagerqvist blir från augusti organist bl a för de vuxnas körsång.

Per Larsson, präst i Skara och vice ordförande i styrelsen för Sveriges Kyrkosångsförbund

2024-05-14
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.