Kurs i att leda gosskör

Välkommen till en kurs i att leda gosskör! Kursen äger rum den 4 mars i Linköping och leds av Sveriges Kyrkosångsförbunds nationella körpedagog Lovisa Kronstrand Alinder. "Rötter och tillväxt – så fortsätter arbetet" är namnet på kursen. 

Förutom det specifika i arbetet med sjungande killar, målbrott och gossröst kommer dagen att handla om upplägg för utveckling, bildning och tillväxt. Vilka omständigheter behövs för att få verksamheten att rulla? Hur ska vi lägga upp nästa övning, nästa läsår eller kommande femårsperiod? Dagen innehåller auskultation vid repetitioner med Linköpings Gosskörs aspiranter och diskanter. 

Tid: 10.30-19.00
Plats: Linköpings domkyrka
Antal kursdeltagare: 12
Kostnad: 900 kr inkl fika och lunch
Anmälan
Sista anmälningsdag 15 februari

2020-01-22
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.