Stipendier till Falun och Hägersten

Falu ungdomskör och Kerstin Börjeson, Hägersten, tilldelas 2019 års ungdomskörstipendier av Svenska Kyrkans Unga och Sveriges Kyrkosångsförbund. Stipendierna delas ut vid högmässan i S:ta Maria kyrka den 12 maj under Ungdomskörfest 2019 Åhus.

Falu ungdomskör bildades 2013 genom en sammanslagning av ungdomskörerna i Falu Kristine respektive Stora Kopparbergs församling. Körens leds sedan starten av Anna Kjellin. Den får årets ungdomskörstipendium med motiveringen:
Falu ungdomskör är en kör som gör skillnad både på hemmaplan, i sitt stift och på riksnivå. Sångarna i Falu ungdomskör är nyfikna, ambitiösa och välsjungande och de är drivande i skapandet av nödvändiga nätverk för sjungande ungdomar.

Kerstin Börjeson är sedan snart 25 år kyrkomusiker i Uppenbarelsekyrkan i Hägerstens församling. Hon leder bland annat ungdomskören Chorista och Hägerstens A Cappella, som tills nyligen hette Hägerstens ungdomskör. Hon får ungdomskörledarstipendet med motiveringen:
I sitt vardagliga församlingsarbete som kyrkomusiker har Kerstin Börjeson i decennier långsiktigt och medvetet ledsagat unga röster till ett musicerande i världsklass.

Fakta ungdomskörstipendium
Svenska Kyrkans Ungas och Sveriges Kyrkosångsförbunds barn- och ungdomskörstipendium delas sedan 2016 ut till
• Barn- alternativt ungdomskör som utvecklats musikaliskt och som gemenskap. Kören är en självklar del av församlingens gudstjänst- och musikliv.
och till
• Körledare, alternativt ideell ledare i körverksamheten, som genom sin kunskap och på ett inspirerande sätt leder och utvecklar barn- och ungdomskörer musikaliskt och socialt.
Stipendiet är på 10 000 kronor för körgrupp och 7 000 kronor för ledare. Jämna år är stipendiet inriktat på barnkör och udda år på ungdomskör.

2019-05-06
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.