Stipendier till S:ta Birgitta och Kari Engesnes

Barnkörerna i S:ta Birgitta kyrka , Bromma, och Kari Engesnes, Nederluleå, får årets barnkörstipendium från Sveriges Kyrkosångsförbund och Svenska Kyrkans Unga.

Stipendiet för barnkörgrupp går till barnkörerna i S:ta Birgitta kyrka i Västerleds församling, Bromma ”för berikande av körsången och Gudstjänsten. För viktigt församlingsbygge och stärkande av den sångliga identiteten.”

I S:ta Birgitta kyrka finns en körtrappa med fem körer för åldrarna 4–12 år. Samtliga leds av kyrkomusikern Carina Olofson. Tjejer från den äldre ungdomskören deltar som hjälpledare i de yngre körerna. På senare tid har engagemanget för barnkörerna ökat inom kollegiet vilket bland annat har lett till en stor barnmedverkan i familjemässorna, då körerna sjunger.

Stipendiet för barnkörledare går till Kari Engesnes, Nederluleå församling, med följande motivering: ”Genom sitt mångåriga arbete har hon lagt grunden för många ungdomars framtida musicerande.”

Kari Engesnes är sedan 2005 verksam som kyrkomusiker i Nederluleå församling. Där leder hon bland annat tre barnkörer och en stråkorkester och tar även emot orgelelever. Barnkörerna sjunger på ett par gudstjänster och ett par konserter per termin. Kari månar om att ta vara på barnens energi och spontanitet och lägger sig vinn om att konserterna ska bli på riktigt. Vid några av dem samarbetar de med stråkorkestern.

Stipendierna delas ut 20 oktober under Ung Körfest i Skara. Längre artiklar om stipendiaterna kommer i Kyrkokörjournalen nr 5/2018 som ges ut 16 oktober. 

2018-09-28
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.