SKsf föreslår Kyrkosångens dag

Sveriges Kyrkosångsförbund föreslår Svenska kyrkans kyrkostyrelse att instifta en Kyrkosångens dag. 

Med anledning av en motion till Sveriges Kyrkosångsförbunds förbundsstämma nyligen fattades beslutet att göra ett yttrande till kyrkostyrelsen. Yttrandet innehåller bland annat ett förslag om att Tacksägelsedagen ska firas som en Kyrkosångens dag. Här är hela yttrandet:

"När Kyrkomusikens år firades i Svenska kyrkan år 1985 beslutade dåvarande Centralstyrelsen att Kyndelsmässodagen årligen skulle firas som Kyrkomusikens dag, något som fått stor genomslagskraft i de flesta församlingar. Praxis har varit att kollekten på Kyndelsmässodagen har varit en stiftskollekt och så gott som samtliga stift har beslutat om stiftskollekt till stiftets kyrkosångsförbund denna dag.

För år 2014 har Kyrkostyrelsen frångått denna ordning och rikskollekt ska upptas till Svenska kyrkans internationella arbete.

Sveriges Kyrkosångsförbund vill genom sitt högsta beslutande organ, Förbundsstämman, föreslå Kyrkostyrelsen att besluta att Tacksägelsedagen årligen ska firas som Kyrkosångens dag. Tacksägelsedagens tema är ”Lovsång” och för närvarande upptas rikskollekt till Sveriges Kyrkosångsförbund. Vi ser det som mycket angeläget att Svenska kyrkan på detta sätt uppmärksammar den omfattande kyrkosångstradition som finns i församlingarna. Den utgör en viktig del av vårt gemensamma kulturarv och har en utomordentligt stor betydelse för gudstjänstlivet."

2013-12-04
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.