RUM välkomnar körer till Västerås

I maj arrangerar RUM, Riksförbundet Unga Musikanter, för elfte gången festivalen MusikRUM i Västerås. Även körer är välkomna att delta. Dels blir det ett körmästerskapet i fem klasser, dels är fyra av 13 workshops för kör. Alla deltagande körer får också egna deltagarkonserter och chans att medverka vid den stora avslutningskonserten.

Det brukar varje år komma cirka 2000 ungdomar från hela Sverige till festivalen i Västerås. I år genomförs den 17-19 maj. Anmälan är öppen fram till söndag 3 februari. 

Mer information och anmälan: www.musikrum.se

RUM, Riksförbundet Unga Musikanter, har 40 000 medlemmar och är Sveriges största musikorganisation för barn och unga. RUM verkar för att barn och unga ska få mötas och utvecklas genom sitt musik- och kulturintresse.

2019-01-09
Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.