Biskop Åsa ny ordförande

För första gången har Sveriges Kyrkosångsförbund en kvinna som förbundsordförande. Biskopen i Luleå stift Åsa Nyström, som är både kantor och erfaren körsångare, övertog vid förbundsstämman 15 november ordförandeposten från Jan-Olof Johansson, biskop emeritus i Växjö, som innehaft den i sex år.

Åsa Nyström är den tredje biskopen i Luleå stift som är förbundsordförande i SKsf. Luleå stift är därmed det stift som haft flest biskopar på förbundsordförandestolen. Förbundsordförandes främsta uppgift är att leda förbundsstämman och att företräda förbundet i officiella sammanhang. Det löpande arbetet leds av förbundsstyrelsen med styrelseordförande i spetsen.

Vid stämman invaldes också tre nya ledamöter i förbundsstyrelsen: Felicia Glimmergård, Sven Milltoft och Hanna Åberg.

Hela förbundsstyrelsen

2019-11-18
Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.