Sista chansen bli Anti-agingpedagog

Sensus studieförbund planerar nu för sin sista certifieringsutbildning av Anti-agingpedagoger. Hittills har 14 pedagoger certifierats och under 2018 sker alltså den sista certifieringen. Planen är att certifiera totalt 20 pedagoger. För att kunna bli uttagen till certifieringsutbildningen krävs genomgången grund- och fördjupningskurs. 

I november äger först en grundkurs och direkt därefter en fördjupningskurs i Anti-aging rum i Uppsala. Självklart går det bra att gå den ena eller båda dessa kurser utan någon plan på att bli certifierad Anti-agingpedagog. Kurserna vänder sig till personer som arbetar med sångröster.
Läs mer om grundkursen
Läs mer om fördjupningskursen

Anti-aging är en metod för att hålla sångrösten i trim genom hela livet, utvecklad av Elisabeth Bengtson-Opitz, professor från Hamburg. Läs mer 

2017-09-14
Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.