Berätta om missuppfattade psalmer

Går det att göra en ny bok om udda tolkningar av psalmer – psalmer från 1986 års psalmbok? I Birgitta Rudbergs bok Det är saligt att samla citron från 2003 berättas om hur barn har sjungit om Jesus som godis och uppstoppad på museum, våldsbenägna mödrar och Gud som en boll. Och väldigt mycket mer.

Det handlar både om rena missuppfattningar utifrån att psalmen hörs och inte läses, men även funderingar som ”det hade väl varit svårare för Gud att låta solen gå upp bara för dom goda”. Men få exempel gäller specifikt 1986 års psalmbok och de flesta är från en tid med bondesamhälle, psalmsång i skolan och en grundläggande kunskap om kristen tro hos barn. Idag måste det väl finnas många andra missuppfattningar och egna tolkningar?

Har du nyligen förstått den ”rätta” innebörden av en psalm eller har du roliga anekdoter från din egen barndom eller från andra barn? Kyrkokörjournalens redaktör hoppas att det ska kunna bli en bok, eller i alla fall inslag i tidningen under årets psalmtema.

Skriv till kj@sjungikyrkan.nu eller Körjournalen, Citronvägen 69, 741 31 Knivsta och berätta, eller ring på 0702122166.

2021-02-07
Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.