Berätta om missuppfattade psalmer

Går det att göra en ny bok om udda tolkningar av psalmer – psalmer från 1986 års psalmbok? I Birgitta Rudbergs bok Det är saligt att samla citron från 2003 berättas om hur barn har sjungit om Jesus som godis och uppstoppad på museum, våldsbenägna mödrar och Gud som en boll. Och väldigt mycket mer.

Det handlar både om rena missuppfattningar utifrån att psalmen hörs och inte läses, men även funderingar som ”det hade väl varit svårare för Gud att låta solen gå upp bara för dom goda”. Men få exempel gäller specifikt 1986 års psalmbok och de flesta är från en tid med bondesamhälle, psalmsång i skolan och en grundläggande kunskap om kristen tro hos barn. Idag måste det väl finnas många andra missuppfattningar och egna tolkningar?

Har du nyligen förstått den ”rätta” innebörden av en psalm eller har du roliga anekdoter från din egen barndom eller från andra barn? Kyrkokörjournalens redaktör hoppas att det ska kunna bli en bok, eller i alla fall inslag i tidningen under årets psalmtema.

Skriv till kj@sjungikyrkan.nu eller Körjournalen, Citronvägen 69, 741 31 Knivsta och berätta, eller ring på 0702122166.

2021-02-07
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.