Svenska kyrkan ger krisstöd

Sveriges Kyrkosångsförbund får 600 000 kronor i krisstöd av Svenska kyrkan. Detta efter att förbundet i somras skrev till Kyrkostyrelsen och bad om hjälp. Huvuddelen av förbundeets intäkter kommer från rikskollekterna på tacksägelsedagen och Jungfru Marie bebådelsedag, och dessa har minskat kraftigt under pandemin. Kyrkostyrelsens arbetsutskott har nu fattat beslut om att ge krisstöd. Sveriges Kyrkosångsförbund kan därmed andas ut, åtminstone tillfälligt. 

Tacksägelsedagen den 10 oktober är nästa avgörande dag för Kyrkosångsförbundets ekonomi, då rikskollekten denna dag tillägnades förbundet. Först i slutet av november finns en säker prognos för hur mycket den inbringar. Fjolårets tacksägelsekollekt gav ungefär hälften så mycket som året innan. Förhoppningen är att de släppta restriktionerna ska leda till att kollekterna i hög grad återhämtar sig. 

2021-09-30
Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.