Kyrkokörsångarna fler än före pandemin

Svenska kyrkans statistik över körer och körsångare 2022 är glädjande läsning för körentusiaster. Antalet körsångare i Svenska kyrkan ökade för första gången sedan 2015 och är åter nästan 90 000. I fjol inrapporterades 5 189 körer – det högsta antalet sedan 2012 – och 88 185 körsångare – det högsta antalet sedan 2017 och fler än året före pandemin.

Räknat i procent ökar ungdomskörerna allra mest, trenden tycks ha vänt efter 15 års kräftgång. Antalet ungdomskörer ökade förra året med hela 75 procent, till 586 stycken, vilket är det högsta antalet sedan 2010. Redan 2021 ökade antalet sångare i ungdomskörerna jämfört med året innan, och ökningen fortsätter. Ungdomskörsångarna är nu 13 procent fler än året före pandemin, 4 574 stycken.

Såväl antalet barnkörer som vuxenkörer ökade i fjol med cirka 8,5 procent jämfört med både 2021 och 2019. Även antalet barnkörsångare har ökat rejält, med 21 procent jämfört med 2021 och tio procent jämfört med året före pandemin. Vuxenkörsångarna var i fjol cirka tusen färre än före pandemin, men drygt 12 000 fler än 2021, en ökning med cirka 16 procent.

2023-06-07
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.