SKUR får projektledare


Birgitta Mannerström-Molin tillträder den 20 mars den nytillsatta tjänsten som projektledare för SKUR (Sveriges Kyrkosångsförbunds Ungdomsarbete Riks&Region). Birgitta är kördirigent och sångpedagog och undervisar på Högskolan för scen och musik i Göteborg samt på Hvitfeldtska musikgymnasiet.

Birgitta är ofta engagerad som kurshållare och kördirigent. Hon har ett uppdrag hos Göteborgs Symfoniker som dirigent och konstnärlig rådgivare för ett av världens största musikläger för unga; Side by Side by El Sistema samt Höstlovskören. Hon leder också Göteborgs Nya Flickkör.

2016 blev Birgitta Mannerström-Molin utsedd till årets barn- och ungdomskörledare i Sverige. Under nästan 20 år byggde hon upp en omfattande körverksamhet i Härlanda kyrka, Göteborg.

Det är med stor glädje som Sveriges Kyrkosångsförbund välkomnar Birgitta som projektledare för det viktiga ungdomskörsarbetet i Svenska kyrkan. Tjänsten är på halvtid under ett år. Birgittas första uppdrag är att vara med på den nätverksträff för ungdomskörledare som SKUR Öst arrangerar på Oskarshamns folkhögskola den 28 mars.

Foto: Tilo Stengel

2023-02-20
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.