Avtackning av Lovisa

I samband med förbundsstämman i Höör avtackades Lovisa Kronstrand Alinder, som under några år varit nationell körpedagog på Sveriges Kyrkosångsförbund. Lovisa började sin tjänst 2019 och hann lagom komma igång ordentligt med arbetet när pandemin lamslog körvärlden. Lovisa var den som under pandemin satte Kyrkosångsförbundet på kartan genom digitala samtalsserier och kurser och ett stort nätverkande både i Svenska kyrkan och i Kör-Sverige. Under dessa år kunde Nationella ungdomskören, som Lovisa ledde, inte fungera, och hon började fundera större. Hon tog sina tankar till förbundets styrelse och från våren 2021 började bygget av det som kommit att bli SKUR (Sveriges Kyrkosångsförbunds Ungdomsarbete Riks&Region) och som nu fungerar väl runt om i landet. 
Lovisa avslutade sin tjänst sommaren 2023 och återgick till att enbart arbeta i Linköpings domkyrkopastorat, där hon hela tiden haft kvar en deltidstjänst. Sveriges Kyrkosångsförbund är mycket tacksamt över att under några viktiga år ha fått del av Lovisas stora kunskap, förmåga att nätverka och se möjligheter och vägar framåt.

2023-11-28
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.