Stöd Sveriges Kyrkosångsförbund

På söndag är det Tacksägelsedagen – lovsångens dag. Vi är glada att lovsången kommer att ljuda i våra kyrkor även detta år, men befarar samtidigt att kollekten som denna dag går till Sveriges Kyrkosångsförbund kommer att bli betydligt mindre än andra år.

Sveriges Kyrkosångsförbunds absolut största intäkt är sedan flera år 1,5 rikskollekt i Svenska kyrkan. I och med corona­tider har gudstjänstbesökarna blivit färre och kollekterna mindre. Vårens halva rikskollekt till SKsf gav hälften så mycket som andra år. Om det blir samma utfall av Tacksägelsedagskollekten kan vi nödsakas att dra ner på verksamheten.

Vi vill därför vädja om hjälp att få in en rik kollekt så att vi kan fortsätta vår uppgift att på olika sätt stödja kyrkans körer. Den som inte har möjlighet att ge kollekt i sin egen församling kan swisha direkt till SKsf: 123 084 5222 eller göra en insättning på bg 880-0617. Märk insättningen ”kollekt”.

Tack för ert stöd!

Kollektcirkulär

2020-10-05
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.