Anmälan öppen till psalmsymposium

Nu går det att anmäla sig till det psalmsymposium som äger rum på Sigtunastiftelsen 20–21 maj. Symposiet har rubriken Ett vibrerande nu – Psalmen, samhället och samtalet. Bland många medverkande finns musikprofessorn Mattias Lundberg, webbprästen Charlotte Frycklund, artisten och låtskrivaren Py Bäckman och kyrkomusikern och tonsättaren Karin Runow. Från de nordiska grannländerna kommer Sindre Skeie, Norge, Morten Skovsted, Danmark och Anna Maria Böckerman, Finland. Sista dag för anmälan är 11 maj. Antalet platser är dock begränsat.
Sveriges Kyrkosångsförbund är en av medarrangörerna i ett psalmsymposiet. Även AF-stiftelsen (Anders Frostensons stiftelse Psalm och Sång) och Svenska kyrkans kyrkokansli står bakom evenemanget, tillsammans med Sigtunastiftelsen, där många av 1900-talets psalmer blev till. Sista dag för anmälan är 11 maj, men antalet platser är begränsat. 

Program

Mer information och anmälan

2022-03-11
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.