Bejublad Messias i Luleå

Luleå domkyrka var i det närmaste fullsatt när 180 ungdomar på Nationella ungdomskörfestivalen i lördags framförde Händels Messias.

Körer från bland annat Gotland, Västergötland och Småland kom till Luleå i helgen för att tillsammans med mer närboende körsångare vara med om Sveriges Kyrkosångsförbunds åttonde nationella ungdomskörfestival. Huvudnumret på programmet var en konsert då Händels Messias del 1 samt Hallelujakören framfördes. Även på söndagens festhögmässa sjöngs Hallelujakören, samt ett anta sånger från Iona, några av dem med liturgisk dans till. Den norrbottniska kören Arctic Light medverkade också under festivalen, med en egen konsert och i en verkstad där deltagarna bland annat fick sjunga jojk. 

Norrsken, festmiddag där körerna under stort jubel underhöll varandra och mycket repetitioner fick koristerna sig också till livs under helgen.

2012-03-19
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.