Bejublad Messias i Luleå

Luleå domkyrka var i det närmaste fullsatt när 180 ungdomar på Nationella ungdomskörfestivalen i lördags framförde Händels Messias.

Körer från bland annat Gotland, Västergötland och Småland kom till Luleå i helgen för att tillsammans med mer närboende körsångare vara med om Sveriges Kyrkosångsförbunds åttonde nationella ungdomskörfestival. Huvudnumret på programmet var en konsert då Händels Messias del 1 samt Hallelujakören framfördes. Även på söndagens festhögmässa sjöngs Hallelujakören, samt ett anta sånger från Iona, några av dem med liturgisk dans till. Den norrbottniska kören Arctic Light medverkade också under festivalen, med en egen konsert och i en verkstad där deltagarna bland annat fick sjunga jojk. 

Norrsken, festmiddag där körerna under stort jubel underhöll varandra och mycket repetitioner fick koristerna sig också till livs under helgen.

2012-03-19
Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.