KanNoter roligaste körnamnet

Det blev KanNoter, barnkören från Gustavsberg-Ingarö församling i Stockholms stift, som vann Kyrkokörjournalens omröstning om det roligaste körnamnet.

- Det var mest två kolleger, två pedagoger, som engagerade sig, säger körledaren Kamilla Arlestrand om mobiliseringen som skedde i församlingen för att kören skulle få många röster i namntävlingen. ”Vi måste ju vinna det här”, sa de. Till sist gick de runt i huset med vykort som kollegerna fick skriva.

Vilket kan intygas av undertecknad som numera i det närmaste kan tapetsera en vägg med vykort föreställande vy över vattentornet i Gustavsberg. Ungefär en tredjedel av de över 200 röstande la sin röst på Gustavsbergs-kören.

Men KanNoter var långt ifrån ohotade som vinnare. Kören hade hård konkurrens av framför allt den norrbottniska barnkören Musicalix. På en stark tredje plats kom den blandade vuxenkören MusiKentherna från Timrå.

Gustavsberg-Ingarö är en skärgårdsförsamling med nära till vatten överallt. Körledaren Kamilla Arlestrand skriver dock gärna körens namn med ett stort N mitt i, för att betona att det handlar om musik och inte paddling.

Marita Sköldberg

2016-12-29
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.