Lindströmstipendiet till Annica Sjöstrand

2019 års Lindströmstipendium tilldelas Annica Sjöstrand, kyrkomusiker i Sofiakyrkan, Jönköping. Stipendiet delades ut under Sveriges Kyrkosångsförbunds förbundsstämma i Gävle 14 november.

Lindströmstipendiet på 10 000 kronor delas ut till minne av kyrkomusikern Curt Lindström, till kyrkomusiker, som genom brobyggande musikarbete i Kristi Kyrka väl förvaltar sin gåva "Gud till ära och församlingen till uppbyggelse". Annica Sjöstrand är den tolfte stipendiaten.

Motivering till årets Lindströmstipendium:

"Annica Sjöstrand har under tjugo år troget förvaltat sitt uppdrag som kyrkomusiker i Sofiakyrkan i Jönköping. Med stor yrkesskicklighet och entusiasm arbetar hon såväl med det grandiost storslagna som med det lilla och enkla. Hon visar samma engagemang för kyrkomusikaliska verk för kör, orgel och orkester, som för barnkörens Luciatåg för daglediga. Hennes arbete präglas av en tydlig förankring i kyrkans tro och församlingens gudstjänst och liturgi. Tack vare Annicas arbete har många människor under årens lopp getts möjlighet att få vara en del av kyrkans rika och mångfacetterade lovsång till Gud.”

2019-11-18
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.