Vocado årets kör

Vokalgruppen Vocado har utsetts till Årets kör 2011. Priset delades ut under Körforum den 28 januari. Vocado har bland annat vunnit första pris vid International A Cappella Contest i Leipzig, Tyskland (2008) och första pris i två kategorier (jazz, pop) vid Vokal Total i Graz, Österrike (2010). Gruppen bildades på Sjöviks Folkhögskolas vokalensembleutbildning 2004. Gruppen består av Amanda Sjöberg (Örebro), Malin Gavelin (Uppsala), Emma Alm (Västerås), Lukas Gavelin (Uppsala), Anton Leanderson-Andréas (Örebro) och Joel Nilson (Örebro).

Gruppmedlemmen Anton Leanderson-Andréas leder även en kyrkokör, Andréaskören i By församling i Avesta. Förra året skrev han också ett beställningsverk till Nationella Ungdomskören, vilket framfördes under kyrkomusiksymposiet i Uppsala i september.

Priset, som i år delas ut av Sveriges Körförbund med ekonomiskt stöd från Statens kulturråd, innebär en turné och en skivinspelning. I samband med prisutdelningen på Körforum framförde Vocado sången Håll mig kvar.

"Med sin välbalanserade klang och unika känsla för frasering har ensemblen i egna arrangemang och kompositioner erövrat flera prestigefyllda priser på hemmaplan och i internationella tävlingar", står det bland annat i prismotiveringen.

2011-01-30
Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.