Vocado årets kör

Vokalgruppen Vocado har utsetts till Årets kör 2011. Priset delades ut under Körforum den 28 januari. Vocado har bland annat vunnit första pris vid International A Cappella Contest i Leipzig, Tyskland (2008) och första pris i två kategorier (jazz, pop) vid Vokal Total i Graz, Österrike (2010). Gruppen bildades på Sjöviks Folkhögskolas vokalensembleutbildning 2004. Gruppen består av Amanda Sjöberg (Örebro), Malin Gavelin (Uppsala), Emma Alm (Västerås), Lukas Gavelin (Uppsala), Anton Leanderson-Andréas (Örebro) och Joel Nilson (Örebro).

Gruppmedlemmen Anton Leanderson-Andréas leder även en kyrkokör, Andréaskören i By församling i Avesta. Förra året skrev han också ett beställningsverk till Nationella Ungdomskören, vilket framfördes under kyrkomusiksymposiet i Uppsala i september.

Priset, som i år delas ut av Sveriges Körförbund med ekonomiskt stöd från Statens kulturråd, innebär en turné och en skivinspelning. I samband med prisutdelningen på Körforum framförde Vocado sången Håll mig kvar.

"Med sin välbalanserade klang och unika känsla för frasering har ensemblen i egna arrangemang och kompositioner erövrat flera prestigefyllda priser på hemmaplan och i internationella tävlingar", står det bland annat i prismotiveringen.

2011-01-30
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.