Pris till Brattgård och Cederberg-Orreteg

Anna Cederberg-Orreteg har tilldelats Aulénpriset och Lena Brattgård Lindströmstipendiet.

Under SKsf:s förbundsstämma i Uppsala 15 november delades två priser ut, båda är på vardera 10 000 kronor. 2013 års Aulénpris gick till tonsättaren och körledaren Anna Cederberg-Orreteg, Stockholm, och Lindströmstipendiet gick till Lena Brattgård, kyrkomusiker i Kungälv. 

Motiveringen för Aulénpriset:
"Anna Cederberg-Orreteg har med sin musik visat en mycket god kännedom om hur barns och ungdomars röster fungerar och klingar. Hennes sångsamlingar ”Sång med språng” och ”Lättstämt nästan jämt” har tydliga och användbara temata: årstiderna, tro-hopp-kärlek och så vidare med fina texter, ofta skrivna av henne själv. Hennes Missa brevis för SSAA känns särskilt spännande för Kyrkosångsförbundets sammanhang. Kort sagt – fräsch musik som tilltalar både utövare och lyssnare – och som gör oss glada!"

Motiveringen för Lindströmstipendiet:
För en mångårig kyrkomusikergärning med kvalitet i tradition och förnyelse i bland an- nat Uddevalla och Kungälv. Gestaltad med och bland människor i alla åldrar och tacksamt om- vittnad av församlingsbor och kollegor.

2013-11-17
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.