Pris till Brattgård och Cederberg-Orreteg

Anna Cederberg-Orreteg har tilldelats Aulénpriset och Lena Brattgård Lindströmstipendiet.

Under SKsf:s förbundsstämma i Uppsala 15 november delades två priser ut, båda är på vardera 10 000 kronor. 2013 års Aulénpris gick till tonsättaren och körledaren Anna Cederberg-Orreteg, Stockholm, och Lindströmstipendiet gick till Lena Brattgård, kyrkomusiker i Kungälv. 

Motiveringen för Aulénpriset:
"Anna Cederberg-Orreteg har med sin musik visat en mycket god kännedom om hur barns och ungdomars röster fungerar och klingar. Hennes sångsamlingar ”Sång med språng” och ”Lättstämt nästan jämt” har tydliga och användbara temata: årstiderna, tro-hopp-kärlek och så vidare med fina texter, ofta skrivna av henne själv. Hennes Missa brevis för SSAA känns särskilt spännande för Kyrkosångsförbundets sammanhang. Kort sagt – fräsch musik som tilltalar både utövare och lyssnare – och som gör oss glada!"

Motiveringen för Lindströmstipendiet:
För en mångårig kyrkomusikergärning med kvalitet i tradition och förnyelse i bland an- nat Uddevalla och Kungälv. Gestaltad med och bland människor i alla åldrar och tacksamt om- vittnad av församlingsbor och kollegor.

2013-11-17
Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.