Sjung psalmer på första advent

Välkommen att sjunga med i adventskonsert från Umeå: https://vimeo.com/484484990

En kör med musiker sjunger från Umeå stads kyrka och alla som vill hänga på kan göra det via sin dator hemifrån, eller kanske i mindre körgrupper. Konserten kommer att finnas kvar till och med sista januari, så det är bara att titta och sjunga med hur många gånger som helst, och sprida länken vidare till andra. Länken finns också på denna sida: https://www.svenskakyrkan.se/jul/digitala-advents--och-julkonserter. Där kommer Svenska kyrkan att lägga ut fler digitala konserter under advents- och jultiden.

Repertoaren:

Psalm 103 Bereden väg för Herran / Psalmboken/Koralboken

Adventstid / Carl-Bertil Agnestig med körarrangemang av Jonas Östlund (fås mot anmälan)

Dotter Sion / Händel: valfritt SATB

Psalm 104 Gläd dig, du Kristi brud / Körsats ur Koralmusik II: v1,3,5 SATB, v2 damer unisont, v4 herrar unisont, v6 unisont alla, v7 starten damer, alla från Hosianna…  (körsats skickas vid anmälan)

Psalm 105 Hosianna, Davids son / G F  Vogler SATB Bb-dur (Koralboken)

Psalm 109 Det susar genom livets strid: v1 SATB enligt koralboken, v2 unisont damer, v3 SATB enligt koralboken fast i Eb-dur

Psalm 108 Gå, Sion, din konung att möta: enligt ”Svensk Julmusik” A Öhrwall, dvs vers 1,2 och 5 i psalmboken

Advent / Otto Olsson

Om du har funderingar, kontakta förbundsdirigent Jonas Östlund, jonas.ostlund@svenskakyrkan.se, 070 6457579  

 

2020-11-27
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.