Ny kurs i Solesmes

Anmälan är nu öppen till nästa års kurs i liturgik i benediktinerklostret Abbaye Saint-Pierre-de-Solesmes i Frankrike. Klostret har länge ansetts världsledande inom den gregorianska sången och har Vatikanens uppdrag att ge ut sådant material för gudstjänstbruk. Liturgikkursen är en kombination av fortbildning och retreat och äger rum 14–19 september 2022.  

Präster och musiker i aktiv tjänst samt kyrkomusik- och teologistuderande har företräde till kursen. Kyrkosångsförbundet står för hela kurskostnaden (men inte reskostnaderna) för två teologi- eller kyrkomusikstuderande. Ange om du är teologi- eller musikerstuderande i din anmälan! Sista dag för anmälan är 19 april. 

Mer information och adress för anmälan

 

2021-10-18
Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.