Ny kurs i Solesmes

Anmälan är nu öppen till nästa års kurs i liturgik i benediktinerklostret Abbaye Saint-Pierre-de-Solesmes i Frankrike. Klostret har länge ansetts världsledande inom den gregorianska sången och har Vatikanens uppdrag att ge ut sådant material för gudstjänstbruk. Liturgikkursen är en kombination av fortbildning och retreat och äger rum 14–19 september 2022.  

Präster och musiker i aktiv tjänst samt kyrkomusik- och teologistuderande har företräde till kursen. Kyrkosångsförbundet står för hela kurskostnaden (men inte reskostnaderna) för två teologi- eller kyrkomusikstuderande. Ange om du är teologi- eller musikerstuderande i din anmälan! Sista dag för anmälan är 19 april. 

Mer information och adress för anmälan

 

2021-10-18
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.