Hälften har svarat på körenkäten

Nu har hälften av Svenska kyrkans körer svarat på Sveriges Kyrkosångsförbunds enkät om kyrkans körliv. I topp ligger Västerås stift och utlandsförsamlingarna där hela 90 procent av körerna har svarat. Klart distanserade är Stockholms och Uppsala stift, som är det enda som ännu inte nått 30%.

Har din församling färre körer nu än 2017? Meddela detta till marita@sjungikyrkan.nu, så kan vi justera i statistiken och du slipper få en extra påminnelse. Vi jämför antalet körer med Svenska kyrkans verksamhetsstatistik från 2017, och det kan ha hänt en del sedan dess.

Mer information om enkäten, bland annat vanliga frågor och svarsfrekvensen stiftsvis, finns på informationssidan om körinventeringen.

Kyrkosångsförbundet gläder sig över det stora engagemanget i enkäten och ser fram emot att få in ca 2400 svar till. Vi vill nå 100 procent! Alla som svarar senast 11 april har chansen att vinna fina priser.  

2019-04-09
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.