Inga vuxenkörfester 2021

Det blir inga vuxenkörfester nästa år. Sveriges Kyrkosångsförbunds förbundsstyrelse har fattat beslutet att ställa in dessa körfester på grund av osäkerheterna kring pandemin. Förhoppningen är att i stället kunna genomföra motsvarande körfester i Halmstad och Umeå under 2023. Mer information kommer. Inspelningen av repertoaren för ScorX är emellertid i full gång, och styckena kommer efterhand att läggas ut där.

Planeringen för barn- och ungdomskörfester under nästa höst fortsätter. Barnkörfesten i Linköping ställs in 2020, men flyttas i stället till motsvarande helg nästa år, 16–17 oktober. Samma plats, samma repertoar, samma koncept. 

Ungdomskörfesten äger rum veckan innan, 8–10 oktober i Jönköping. Där är repertoaren ännu inte klar.

Mer information om körfesterna finns på sensus.se/korfest

2020-09-10
Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.