Kollekt till Kyrkosångsförbundet

Nu på söndag, Jungfru Marie bebådelsedag, går kollekten i Svenska kyrkans alla församlingar till Sveriges Kyrkosångsförbunds barn- och ungdomsverksamhet och Svenska Kyrkans Unga. Med stor sannolikhet kommer antalet gudstjänstbesökare denna söndag att bli betydligt färre än normalt, och kollekten därför betydligt mindre. Vi vill påminna om att den som inte kan gå på gudstjänsten ändå kan swisha kollekt till sin församling, med meddelandet Kollekt 22/3. Det går också bra att skicka en gåva direkt till Sveriges Kyrkosångsförbund på bankgiro 880-0617. Det senare går givetvis att göra när som helst under året. 

Pdf om kollekten

Vi kan också tipsa om att vissa gudstjänster livestreamas på söndag. Exempelvis kommer högmässan i Uppsala domkyrka att livestreamas på Svenska Kyrkans Ungas facebooksida, och den kan också ses i efterhand. 

Denna söndag är också ett ypperligt tillfälle att se gudstjänst på tv eller lyssna på radio. Gudstjänsten i SVT2 kl 10 kommer från Svenska kyrkan i Nederluleå. För sång och musik står Mariakören och församlingens ungdomskörer. I gudstjänsten i P1 kl 11 från Helena Elisabeth kyrka på friluftsmuseet Gammlia i Umeå, läser författaren Marit Kapla ur sin bok Osebol och Jakob Algesten sjunger. 

2020-03-19
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.