Guldmedaljer till Lindström och Rudérus

Anki Lindström Larsson och Jan Rudérus har tilldelats Sveriges Kyrkosångsförbunds stora guldmedalj Musica Sacra. Utmärkelsen delades ut av förbundsordförande biskop Åsa Nyberg under förbundets förbundsstämma i Höör den 10 november 2023.

Sveriges Kyrkosångsförbund har olika utmärkelser att tilldela personer som har gjort speciella insatser för kyrkosången. Den förnämsta är den stora guldmedaljen som tilldelas den som utfört långvarig, framstående insats som förbundsdirigent eller på motsvarande sätt verkat i förbundets ledning. Denna utmärkelse har förbundsstyrelsen beslutat att tilldela förbundets första anställda Jan Rudérus och Anki Lindström Larsson. Jan Rudérus var kamrer mellan 1985 och 2010, och även vd för SKsf Förlag som gav ut en stor mängd noter och flera böcker. Anki Lindström Larsson var redaktör för tidningen Kyrkokörjournalen under dess första 20 år, från starten 1990, och även förbundssekreterare. De båda har även efter pensioneringen gjort olika insatser för förbundet. 

Lista över samtliga mottagare av den stora guldmedaljen

 

2023-11-13
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.