Digital psalmsång 1 advent

På första advent, 29 november kl 18, anordnar Sveriges Kyrkosångsförbund en digital psalmsångskonsert i samarbete med Svenska kyrkans kultursatsning 2020 och Luleå stifts södra kyrkosångsförbund. En kör med musiker kommer att sjunga i Umeå stads kyrka och alla som vill hänga på kan göra det via sin dator hemifrån, eller kanske i mindre körgrupper. Se till att ha en psalmbok i beredskap. Länk till konserten kommer att finnas här och på Sveriges Kyrkosångsförbunds sida på Facebook

Repertoaren:

Adventstid / Carl-Bertil Agnestig

Psalm 103 Bereden väg för Herran / Psalmboken/Koralboken

Dotter Sion / Händel/Öhrwall ur Musik i Advent

Psalm 104 Gläd dig, du Kristi brud / Körsats ur Koralmusik II

Psalm 105 Hosianna, Davids son / G.J. Vogler SATB, Bb-dur (Wess 7811, eller liknande)

Psalm 106 Jerusalem, höj upp din röst / Bach/Öhrwall ur Musik i advent, v1 och v4 psalmboken

Psalm 108 Gå, Sion, din konung att möta / ur Svensk julmusik A. Öhrwall

Psalm 109 Det susar genom livets strid / Psalmboken/Koralboken

Advent / Otto Olsson

 

Ev kan något stycke tillkomma eller bytas ut.

Om du har frågor, kontakta förbundsdirigent Jonas Östlund, jonas.ostlund@svenskakyrkan.se, 070 6457579

 

2020-10-13
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.